Simbolika Venere v nas – ali v odnosih delite sebe ali iščete potrditev sebe

Venera v astrologiji simbolizira lepoto, ljubezen in odnose. Aktivna Venerina perioda je tisto obdobje življenja, ko sebe najbolj izkušamo skozi odnose. Koliko in če sploh smo sposobni predanosti drugim, koliko smo pripravljeni videti in razumeti druge. Venerino obdobje je čas, ko bolj kot nase, gledamo na druge, ko nam je pomembno, da se imajo drugi v naši bližini lepo. V tem dobimo potrditev zase. Ljubezen zase. Konec koncev gre le za to.

Astrološka karta nam skozi postavitev planetov v njej, razkriva našo osebnost. Vsak planet simbolizira del našega psihološkega profila in s tem eno naših psiholoških potreb. Venera izraža kakšna je naša želja po sodelovanju z drugimi, po vpetosti v odnose v našem življenju.

Če je ta del naše osebnosti »dozorel«, potem se zavedamo, da je potrebno ljubiti sebe in šele potem, skozi to, ljubiti druge. Pomembna je ljubezen do sebe, občutek lastne vrednosti; že zato ker smo. Ko imamo radi sebe, tisto kar smo, kar imamo, kar počnemo, potem želimo to deliti z drugimi. Ko gremo v odnos s takšno naravnanostjo, bomo pritegnili partnerja, ki ne potrebuje svoje boljše polovice, da bi obstajal; temveč si želi nekoga, s komer bi kvalitetno preživljal skupni čas. In to so trdni temelji za izpolnjujoč odnos, sestavljen iz dveh celovitih osebnosti.

Če »Venere v nas« ne razumemo dobro, bomo ljubezen in naklonjenost na nepravi način izkazovali drugim, da bi na ta način dobili ljubezen zase. Hkrati bomo imeli določena pričakovanja, ki naj bi jih drugi izpolnil, da bomo mi srečni. Odgovornost za svoje dobro počutje tako prelagamo na drugo osebo, kar privede do ljubosumja, posesivnosti, odvisnosti. Gre za navezanost na sam odnos, kot pogoj za osebno srečo.

Da so odnosi naše ogledalo, že vemo. In to velja za vse odnose, partnerske, odnose z našo
celotno družino, z otroki, nadrejenimi, podrejenimi, znanci in tudi z neznanci. Dobri odnosi v
življenju niso stvar »sreče«; in prav tako »slabi« odnosi niso stvar naključja, ampak so
odraz nas samih, naših nezavednih misli, neizraženih čustev, nepredelanih ran. In še to;
v vsakem trenutku smo v pravem odnosu. Ali nam odnos kaže kdo in kaj smo ali pa nam
kaže, kdo in kaj nismo več. Vprašanje je le, ali bomo skozi vsak naš odnos pripravljeni
videti tudi sebe.

In tukaj ne pozabimo na najpomembnejši odnos v našem življenju, ki je podlaga za vse
ostale – to je tisti, ki ga imamo sami s seboj. Ta določa ali v odnosih z drugimi zmoremo
dajati – v brezpogojnem smislu – sprejemanje, podporo, sočutje, ljubezen; brez obsojanja. In
logično je, da dokler tega ne zmoremo dati sebi, tega ne moremo dati nikomur. Cilj je imeti
rad samega sebe, z vsemi napakami vred, z vsemi ranami, v vsej svoji nepopolnosti, brez
obsojanja. To je ljubezen do sebe in tega nas naša Venera uči.

Kaj nam lahko pomaga, da smo v odnosih strpni, sočutni in da dejanj drugega ne jemljemo osebno?
Zavedanje, da:

  • vsak v danem trenutku naredi najbolje kot ve in zna,
  • vsak deluje zgolj iz sebe, na osnovi lastnih izkušenj in prepričanj; zato so vsa naša dejanja
    odraz le nas samih.